Treeningud vees

 

Treeningud vees kujutavad endast meeldivat treeningtegevust kõigile lihasgruppidele. Soovitame neile, kes armastavad sportimises vaheldust ja uusi kogemusi. Vees on võimalik teha kõike - joosta, hüpata, tantsida, poksida. Kasutades ära kehale mõjuvat veetakistust, inerts- ja üleslükkejõudu, liikumisel tekkinud pöörised jne, saavad lihased vajaliku koormuse ning mõtetest kaovad päevamured. Vesi võtab kõik negatiivse endasse ning sa väljud basseinist väsinuna, kuid õnnelikuna. Tunni klassikaline pikkus on 45 minutit, sisaldades soojenduse osa, aeroobset treeningut ja lihastööd. Tund lõppeb kergete venitustega.
 

Vesivõimlemine (sügavus 120 cm)
Vesivõimlemine on veekeskkonnas muusika saatel tehtav treening. Vees liigutades mõjuvad kehale veetakistus, inerts- ja üleslükkejõud ning liikumisel tekkinud pöörised, mistõttu saavad kõik lihasgrupid vajaliku treeningkoormuse ning massaaži. Veetakistus suurendab treeningkoormust ning harjutusi saab tõhustada veel spetsiaalsete vees kasutatavate vahenditega (näiteks: hantlid, nuudlid, kummid, ujumislauad, kindad).  Ülekaalulised ja liigeseprobleemidega inimesed peaksid veemõnusid iseäranis nautima, sest kaelani vees olles on 90 protsenti kehakaalust kadunud. Vesi pakub leevendust paljude tervisehädade korral (seljavalud, lihaspinged, liigesehaigused, traumajärgsed seisundid jms) või on üks vähesied võimalusi oma liigeseid ülemäära koormamata intensiivselt treenida. Vesivõimlemine arendab liigeste liikuvust, parandab rühti, tugevdab südant ja kulutab palju energiat. Seega vähendab kehakaalu, karastab, annab reipuse ja hea tuju kogu päevaks. Vees võimlemine võimaldab ise koormust reguleerida, mistõttu sobib paljudele: noortele ja eakamatele, meestele ja naistele, ülekaalulistele ning ka neile, kes ujuda ei oska. Eelkõige on ala ohutu, sest puudub traumade ja vigastuste oht.  Veetreeningul on imepärane toime kehale ja vaimule, laadides positiivse energiaga ning olles seega suurepärane stressimaandaja. 

 

Vesivõimlemine rasedatele
Tundi on oodatud kõik lapseootel naised, sõltumata raseduse staadiumist. Vesivõimlemine parandab raseduse ajal liigeste liikuvust, hingamiselundite ja südame-veresoonkonna seisundit. Vees on keha kergem, mistõttu ka koormus liigestele ja lülisambale väiksem. Horisontaalne asend kergendab südame tööd ning raskusjõu mõju vähenemise tulemusena on kergem harjutusi teha. Vesi masseerib keha, ergutades sel kombel vereringet, intensiivistab hingamist ja kiirendab ainevahetust. Paraneb loote toitainete ja hapnikuga varustatus. Vesi lõõgastab ning aitab vähendada stressi. Regulaarne vesivõimlemine aitab säilitada ja parandada vastupidavust ning hoida head toonust. Tund toimub meeldiva muusika saatel. 

 

Süvaveeaeroobika (sügavus 185 cm)
Süvaveeaeroobika on treeningtund, mis toimub basseini sügavamas osas (185cm), kus jalad basseini põhja ei ulatu. Tunnis kasutatakse spetsiaalselt selleks otstarbeks mõeldud vöösid, mis ümber keha panduna aitavad hoida treenijat „hõljuvana“ õlgadeni vees. Vöö peab olema kinnitatud ümber keha nii tugevalt, et see ei hakkaks liikuma. Kätte pannakse tavaliselt kindad, mis aitavad tasakaaulustada keha asendit ja tõhustavad õlavöötme tööd. Tänu vööle sooritatakse liikumisi peaaegu kaaluta olekus ning keha ei ole kontaktis põhjaga, vältides nii võimalikke põrutusi või ülekoormust liigestele ja lülisambale. Süvaveeaeroobika on suure intensiivsusega treeningtund, milles koormatakse südame-veresoonkonda, hingamiselundkonda, erinevaid lihasrühmi. Kuna vees ollakse peaaegu kaaluta olekus, peavad tööd tegema paljud erinevad lihasrühmad, eriti korsetilihased, et hoida keha vertikaalasendis ning erinevaid harjutusi ja liikumisi sooritades tasakaalu säilitada. Treening sügavas vees suurendab vastupidavust, lihasjõudu ja parandab keha tasakaalu. Süvaveeaeroobika tund sobib treenijatele olenemata vanusest, soost või eelnevast treenitusest. Esimest korda tulles on soovitav basseini äärde jõuda 5-10 min enne tunni algust, et treener saaks juhenada vöö ümber keha panemist ning vajadusel juba vette minna, et kohaneda, kuidas sellega sügavas vees kõige mugavamalt ja ökonoomsemalt harjutada.

 

Vesivõimlemine eakatele 
Veekeskkonnas muusika saatel tehtav treening. Harjutuste tempo on rahulikum ja mitte nii intensiivne kui tavalisel vesivõimlemise treeningul.  Ülekaalulised ja liigeseprobleemidega inimesed peaksid veemõnusid iseäranis nautima, sest kaelani vees olles on 90 protsenti kehakaalust kadunud. Vees on liigutusi lihtsam sooritada ja koormus lülisambale ning liigestele väiksem. Vesi pakub leevendust paljudele tervisehädade korral nagu seljavalud, lihaspinged, liigesehaigused, ja traumajärgsed seisundid. Vesivõimlemine arendab liigeste liikuvust, parandab rühti, tugevdab südant, kulutab energiat, seega vähendab ka kehakaalu, karastab, annab reipuse ja hea tuju kogu päevaks. Regulaarne vesivõimlemine suurendab kehalist ja vaimset töövõimet, parandab enesetunnet ja seeläbi ka meeleolu ning on kindlasti meeldivaks vahelduseks igapäevarutiinile.
 

Mehed vette! 
"Mehed vette!" treeningud vees toimuvad sellisel põhimõttel, et saaks proovida erinevaid vees sportimise alasid, vahendeid ja stiile. Veetrenn arendab peamiselt aeroobset vastupidavust, kuid samuti keskendutakse kõikidele suurematele lihasgruppidele - kõhule, seljale, deltalihasele, rinnale, jalgadele ja kätele, et arendada kogu keha tasakaalustatult. 
Treening on väga vaheldusrikas, sest harjutuste tegemiseks saab kasutada peaaegu kõiki vesiaeroobika vahendeid: kindaid, nuudleid, palle, hantleid, ujumislaudu ja spinningurattaid.
Veetreeningud sobivad igaühele, vanusest ja kehalisest aktiivsusest sõltumata. Veekeskkond on turvaline, liikumine ei põruta ega koorma liigeseid, ega ole traumaohtu. Samuti on veetreening hea õlavöötmevaevuste korral, kuna vesi lõõgastab ja toniseerib lihaseid. Treening aitab kehakaalu kontrolli all hoida ning annab positiivse emotsionaalse laengu.

NB! Kuna treeningus kasutatakse vesispinningurattaid, siis on soovitav oma jalanõude olemasolu (plätud, kummisussid, rannasandaalid jne), kuid vajadusel saab kasutada ka meie poolt pakutavaid jalanõusid.  
 

Aqua Zumba
Aqua Zumba on pärit Columbiast ja algupäraselt olnud saalitants. Ladina-Ameerika rütmide saatel sooritatavad liigutused on head nii seljale kui ka liigestele, kuid vees saavad rohkem koormust keha süvalihased, mis omakorda tagavad hea rühi. Aqua Zumbat võib nimetata ka veetantsuks. Kas olete proovinud vees tantsida merenguet, salsat, sambat või reggeatoni?  Tulge proovige - hea emotsioon ja koormus on tagatud! Kaalu langetamiseks ja hea enesetunde saavutamiseks tuleb treeningus käia regulaarselt. 
Aqua Zumba sobib igale eale, ka neile, kes pole kunagi sporti harrastanud või kellel on olnud pikk paus treeningutes, kuid on soov taas treenima hakata. 
Vesiaeroobikast erineb Aqua Zumba  kiirema tempo ja tantsulisemate harjutuste poolest. Kui esimeses on ühesugune rütm ja muusika toetavaks taustaks, siis Aqua Zumbas vahelduvad liigutused vastavalt rütmile ja tantsustiilile. Kõik liigutused tehakse muusikat jälgides ja rohkem on kasutusel tantsulisi elemente. Kui muusika muutub, siis muutub ka tantsusamm. 

 

Retrovesivõimlemine
Retrovesivõimlemine on meeleolukas ja tõhus treening neile, kes armastavad liikumist hoogsa muusika rütmis. Muusikavalikus on tuntud hitid 80-90ndatest. Tund on intensiivne, arendab vastupidavust ja koordinatsiooni. Sisaldab nii aeroobset liikumist (jalalöögid, põlve- ja sääretõstejooks, erinevad harjutused kätele) kui ka lihasjõudu arendavaid harjutusi (korseti- ja kõhulihastele). Tunnis kasutatakse ka erinevaid treeningvahendeid (näiteks veekindad, hantlid, nuudlid, boksikindad).
Retrovesivõimlemine sobib ideaalselt neile, kes soovivad treenida intensiivselt ja hoogsalt muusika rütmis, aga samas nii, et liigestele ja lülisambale langev koormus oleks minimaalne. Retrovesivõimlemine arendab vastupidavust ja koordinatsiooni. Põletab ohtrasti kaolreid, annab energiat ja maandab stressi. Kaasahaarav muusika ja tantsulisus on lisaboonus, mis kõik kokku muudavad meele rõõmsaks.